Wiadomości z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych
Karina Nożykowska Dyrektor Działu Bankowego i Wsparcia Sprzedaży 2022-11-01
POLSKI ŁAD – Czy przedsiębiorcy stracili szansę na uzyskanie kredytu?
Polski Ład dostarczył kredytobiorcom nieprzewidzianych problemów. Wdrażana ustawa na szybko, bez konsultacji i szerszego spojrzenia na możliwe konsekwencje, wprowadziła dużo zamieszania na rynku kredytów detalicznych.

Wciąż osoby zatrudniane na umowie o pracę mają łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego niż przedsiębiorcy. Ci nie dość, że zmagają się z pandemią, gdzie nie wszystkie branże są kredytowane i wciąż działa zasada wykluczenia, to dodatkowo zostali często pozbawieni możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości.

Od początku roku wielu Polaków zmieniło formę opodatkowania przechodząc z przychodów ewidencjonowanych na ryczałt. Wygląda na to, że skorygowanie formy rozliczenia z fiskusem obniżyło nie tylko podatki, ale również zdolność kredytową, a często wykluczyło z możliwości jakiegokolwiek finansowania. Choć aktualnie banki deklarują, że każdy przypadek będą rozpatrywać indywidualnie, z obserwacji ekspertów kredytowych wynika, że „ryczałtowcy” są traktowani zdecydowanie nieprzychylnie. Trwają prace nad ewentualnymi zmianami, co nie jest łatwe z uwagi na fakt, że od lat kluczowym wskaźnikiem dla analityków finansowych był dochód.

Czy w chwili obecnej osoba, która zmieniła formę opodatkowania na ryczałt ma szansę uzyskania kredytu hipotecznego? Na szczęście tak. Do końca kwietnia istnieje możliwość złożenia wniosku do ING Banku Śląskiego, pod warunkiem, iż zmiana formy nastąpiła w 2022 roku, a nie w poprzednich latach.

Złożenie wniosku jest też możliwe w Alior Banku oraz Pekao S.A.. Bank wylicza średni miesięczny dochód osobno dla każdej z przyjętych form.

Na kredytowanie przedsiębiorców nie zamykają się też BNP, mBank, PKO BP, Santander. Tutaj trzeba mieć jednak świadomość, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, więc na etapie składania wniosku nie sposób przewidzieć, jaka decyzja banku.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, trwają analizy po stronie instytucji finansowych. Można założyć, że jeszcze w tym roku kolejne banki otworzą się na finansowanie zakupu nieruchomości przez osoby rozliczające się na ryczałcie. Będzie to dla niech szczególnie istotne w dobie spadającej akwizycji i walki o nowego klienta.

Dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który śledząc rynek na pewno będzie mógł pomóc w przedstawieniu oferty pod konkretny indywidualny przypadek i możliwości Klienta.
Najlepsze oferty
Regulamin
Cennik
Baza firm
Informacje dla Biur Nieruchomości
Programy dla Biur Nieruchomości
Artykuły
Kontakt
© 2009-2023 - portal-nieruchomosci.net - Wszelkie prawa zastrzeżone