Wiadomości z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych
Bartosz Nowak Starszy Specjalista ds. Finansów 2019-12-01
Kredyt dla obcokrajowca
Coraz częściej osoby z obywatelstwem innych krajów niż Polski są zainteresowani zakupem nieruchomości. W znacznej mierze takie transakcje są finansowane kredytem hipotecznym. O ile jeszcze kilka lat temu uzyskanie kredytu przez obcokrajowca było niezwykle problemowe, o tyle ta sytuacja z roku na rok się poprawia. Pochodzisz z Ukrainy, Białorusi, Litwy lub innego kraju i chcesz wziąć kredyt na zakup mieszkania lub domu? Poniższe informacje, które mogą się przydać. Czy trzeba mieć nadany numer Pesel? Brak nadanego numeru Pesel znacznie utrudnia sprawę. W takim przypadku liczba banków, gotowych udzielić kredytu zawęża się do 2 może 3 instytucji. Dochód w PLN czy walucie obcej? Kredyt hipoteczny jest udzielany w tej walucie, w której jest uzyskiwany główny dochód kredytobiorcy.

Jeśli zarabia w EUR, to może uzyskać kredyt w EUR. Istnieje pewne odstępstwo od tej reguły, które opisywałem w poniższym artykule.

Nie ma obowiązku więc by pracować w Polsce, by otrzymać kredyt. Kredytów w walucie obcej udzielają jednak tylko 2 banki.

Karta pobytu

W praktyce najłatwiej dostać kredyt jeśli jest nadany numer pesel oraz wydana kartę pobytu.

Ta może być wydana czasowo lub na stałe. Błędne jest mniemanie, że jeśli karta jest ważna na czas określony, to nie można otrzymać kredytu. Banki mają różne wymagania, co do terminu ważności tego dokumentu.

Banki mają różne wymagania, co do okresu ważności karty pobytu, który umożliwia udzielenie finansowania:

karta stałego pobytu – najlepsze rozwiązanie, o kredyt można ubiegać się niemal w każdym banku więcej niż rok do przodu więcej niż 6 miesięcy do przodu ważna na moment składania wniosku (nieważne na jaki okres wydana) Podejścia banków jak widać są różne. To, że jeden bank wydał odmowę, nie oznacza, że w kolejnym decyzja będzie podobna.

Jakie dokumenty są wymagane?

W przypadku obcokrajowców banki zwykle wymagają dwóch dokumentów tożsamości:

karty pobytu
paszportu

Ponadto do wniosku będą potrzebne:

dokumenty dochodowych
dokumenty od nieruchomości

Powyższe niczym nie różni się od dokumentacji, przedkładanej przez osoby, które żyją w Polsce od urodzenia i są obywatelami RP.

Banki mogą sprawdzić natomiast raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi wnioskodawca. W ten sposób kredyty, które były zaciągane przed przyjazdem do Polski, również będą wpływać na zdolność kredytową.
Najlepsze oferty
Regulamin
Cennik
Baza firm
Informacje dla Biur Nieruchomości
Programy dla Biur Nieruchomości
Artykuły
Kontakt
© 2009-2023 - portal-nieruchomosci.net - Wszelkie prawa zastrzeżone