Wiadomości z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych
Notus Finanse 2019-01-07
Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest i kiedy się opłaca?
Refinansowanie kredytu to nic innego, jak przeniesienie go do innego banku na nowych warunkach. Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny od co najmniej kilku lat, warto rozważyć jego refinansowanie, ponieważ może ono przynieść korzyści finansowe. Wiele zależy od warunków zapisanych w umowie Twojego kredytu.

Kiedy opłaca się refinansować kredyt?

Istnieją trzy najczęstsze powody podejmowania decyzji o przeniesieniu kredytu do nowego banku. Mogą one występować razem lub osobno.

Niekorzystna oferta w obecnym banku

Chodzi przede wszystkim o wysoką marżę kredytu, która ma duży wpływ na wysokość miesięcznych rat. Wysoką marżę banki ustalają np. w sytuacji, kiedy gospodarka rozwija się szybko, a stopy procentowe (WIBOR) są niskie. Dlatego, jeżeli WIBOR jest obecnie wyższy niż w momencie kiedy zaciągałeś kredyt, warto rozważyć refinansowanie kredytu.

Poprawa zdolności kredytowej

Zaciągając kredyt kilka lat temu prawdopodobnie Twoje zarobki były niższe niż obecnie. Dodatkowo, przez te kilka lat spłaciłeś część kredytu. Te dwa czynniki: większe zarobki i mniejsza kwota kredytu powinny poprawić Twoją zdolność kredytową i obniżyć oprocentowanie kredytu.

Potrzeba dodatkowych pieniędzy

Jeżeli spłacasz kredyt przynajmniej kilka lat, to prawdopodobnie spłaciłeś już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli do tego Twoje mieszkanie zyskało na wartości, to podczas refinansowania kredytu hipotecznego masz dużą szansę otrzymać dodatkowe pieniądze, np. na remont czy doposażenie.

Poznaj wszystkie koszty refinansowania kredytu

Jeżeli okaże się, że marża Twojego kredytu jest wyższa niż oferują inne banki, to oznacza, że refinansując kredyt, możesz sporo oszczędzić na miesięcznych ratach. Ale raty to nie wszystkie koszty jakie przyjdzie Ci ponieść.

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego

Refinansując kredyt hipoteczny, pieniędzmi z nowego kredytu spłacasz stary. W przypadku przedterminowej spłaty kredytu, bank może naliczyć opłaty, które zapisane są w umowie kredytowej. Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu wynosi do kilku procent kwoty kredytu i obowiązuje przeważnie w pierwszych latach po wypłacie kredytu. Jeżeli spłacasz kredyt ponad 5 lat, to prawdopodobnie nie masz się czego obawiać.

Koszty zaciągnięcia nowego kredytu

Takie koszty na pewno się pojawią. Nie należy się ich obawiać, ale warto policzyć dokładnie, ile wyniosą, żeby mieć pewność, że refinansowanie się nam opłaci. Kosztami w tym przypadku mogą być: prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego, zmiana warunków ubezpieczenia nieruchomości, opłaty notLato,arialne i sądowe (zmiany w księdze wieczystej).

Czy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Jeżeli planujesz spłacać kredyt hipoteczny przez co najmniej kilka następnych lat, to oszczędności, jakie osiągniesz dzięki refinansowaniu, mogą sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Nawet uwzględniając koszty związane z refinansowaniem, Twój domowy budżet może na tym zyskać. Nie warto się jednak spieszyć z taką decyzją. Zdecydowanie bardziej opłaca się poświęcić czas na dokładne policzenie wszystkich kosztów i znalezienie najlepszej oferty kredytowej.
Najlepsze oferty
Regulamin
Cennik
Baza firm
Informacje dla Biur Nieruchomości
Programy dla Biur Nieruchomości
Artykuły
Kontakt
© 2009-2023 - portal-nieruchomosci.net - Wszelkie prawa zastrzeżone