Wiadomości z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych
Michał Krajkowski Główny Analityk NOTUS Finanse 2019-01-01
Kredyt 100 tys. zł – rata tylko…
Kwota 100 tys. zł na pewno pozwoli na realizację wielu planów. Wystarczy na kupno mieszkania lub działki budowlanej. Wysokość raty przy kwocie 100 tys. zł może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy zł. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju kredytu jaki wybierzesz, dlatego – zanim zdecydujesz, jaki kredyt wybrać – warto wiedzieć, czym się one od siebie różnią.

Kredyt gotówkowy

To najczęściej wybierana forma kredytu. Oferowana jest w zasadzie przez wszystkie banki oraz firmy pożyczkowe. My skupimy się tylko na omówieniu kredytów gotówkowych oferowanych przez banki.

Korzyści kredytu gotówkowego

Aby uzyskać kredyt gotówkowy, wystarczy minimum formalności. Przy dość dużej kwocie, jaką jest 100 tys. zł, wystarczą przeważnie: dokument tożsamości i dokumenty potwierdzające dochody. Pieniądze mogą zostać wypłacone nawet tego samego dnia, w którym Twój wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest także to, że nie musisz mówić w banku, na co przeznaczysz pożyczone pieniądze – możesz je wydać na dowolny cel. Poza tym oferty kredytów gotówkowych łatwo ze sobą porównać.

Wady kredytu gotówkowego

Jedną z wad takiego kredytu jest jego wysoka cen, co oznacza, że odsetki w tym przypadku będą najwyższe. Okres kredytowania jest dość krótki. Wynosi maksymalnie kilka lat – najczęściej do 8, rzadziej do 10 lat. Krótki okres na spłatę kredytu połączony z wysokim oprocentowaniem powoduje, że miesięczna rata kredytu gotówkowego na 100 tys. zł będzie wynosić od 1000 zł do kilku tysięcy złotych.

Pożyczka hipoteczna

Kiedy szukasz kredytu na 100 tys. zł na dowolny cel, warto rozważyć opcję, pożyczki hipotecznej, bo może się ona okazać najkorzystniejsza. Podstawową cechą pożyczki hipotecznej jest to, że można przeznaczyć ją na dowolny cel, a zabezpieczeniem dla banku będzie nieruchomość: dom, mieszkanie, działka budowlana, rzadziej także nieruchomości usługowe, np. sklep.

Korzyści pożyczki hipotecznej

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest niższe niż kredytu gotówkowego i wynosi najczęściej od 6% do 8%. Pieniądze można pożyczyć na dłużej – nawet na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – dzięki czemu miesięczna rata pożyczki hipotecznej na 100 tys. zł wyniesie mniej niż 1 tys. złotych.

Wady pożyczki hipotecznej

Do uzyskania pożyczki hipotecznej niezbędne jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Taka nieruchomość nie może być jednocześnie zabezpieczeniem innego kredytu lub pożyczki. Niezbędne będzie zgromadzenie dodatkowych dokumentów dotyczących nieruchomości (akt własności, wyciąg z księgi wieczystej, aktualna wycena, zaświadczenie o braku zadłużenia).

Kredyt hipoteczny

Jeżeli myślisz o zakupie mieszkania, domu, działki budowlanej lub o budowie domu, to w pierwszej kolejności należy zainteresować się kredytem hipotecznym. To najtańsze rozwiązanie, aby zrealizować swoje plany mieszkaniowe. Jeżeli posiadasz część pieniędzy w gotówce i brakuje ci 100 tys. zł, możesz wziąć kredyt tylko na tę brakującą część.

Korzyści kredytu hipotecznego

Oferuje on najniższe oprocentowanie kredytu. W zależności od indywidualnej oferty, jaką przygotuje bank, oprocentowanie kredytu hipotecznego wyniesie od 4% do 6%. Kredyt z takim oprocentowaniem rozłożony na 20 czy 30 lat oznacza, że miesięczna rata kredytu hipotecznego na 100 tys. zł może być niższa niż 500 zł.

Wady kredytu hipotecznego

Podobnie jak w przypadku pożyczki hipotecznej niezbędne jest zgromadzenie większej liczby dokumentów, szczególnie tych dotyczących nieruchomości. Przy kompletowaniu dokumentów możemy jednak liczyć na pomoc pracownika banku lub specjalisty finansowego. Oferty kredytów hipotecznych trudniej też ze sobą porównać, ponieważ umowa kredytowa zawiera wiele parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

Jaki kredyt na 100 tys. zł wybrać?

Szukając kredytu na 100 tys. zł, masz kilka możliwości. Omówiliśmy trzy podstawowe, ale nie jedyne rozwiązania. Przy tak wysokiej kwocie kredytu warto bez pośpiechu zastanowić się nad wyborem rodzaju kredytu i dobrze sprawdzić umowę kredytową. Wcześniejsza spłata może wiązać się z dodatkowymi opłatami, więc jeżeli zechcemy wycofać się z decyzji o kredycie, może to być dla nas kosztowne.
Najlepsze oferty
Regulamin
Cennik
Baza firm
Informacje dla Biur Nieruchomości
Programy dla Biur Nieruchomości
Artykuły
Kontakt
© 2009-2023 - portal-nieruchomosci.net - Wszelkie prawa zastrzeżone